O nás
Historicky, vzhledem k období 1946 – 1989, nemáme v České republice rodinné firmy, který by existovaly po několik generací jako ve vyspělých zahraničních ekonomikách. Z tohoto důvodu nemáme v České republice ani zkušenost s předáváním rodinné firmy mezi generacemi a nástupnictvím. Jednou z klíčových charakteristik našeho Centra pro rodinné firmy je přenášet tuto zkušenost ze zahraničí do České republiky a ve spolupráci s českými rodinnými firmami budovat špičkové know-how pro správu a řízení rodinných firem.
V Centru pro rodinné firmy rodinným firmám pomáháme s jejich podnikáním prostřednictvím specializovaných kurzů. Prvním z nich je kurz „Budujeme rodinnou firmu pro příštích 100 let“, ve kterém přibližujeme specifika rodinné firmy, role, které jednotliví členové rodiny hrají v rodinném podnikání a konflikty, které zde vznikají. Na tento kurz navazuje druhý kurz „Rodinná rada“. Je zaměřen na instituci, do které je vhodné konflikty v podnikající rodině směřovat, tedy tzv. rodinnou radu. Výzkumy ukazují, že právě rodinná rada, respektive pravidelné setkávání členů rodiny, je prvek spojující firmy, kterým se podařilo úspěšně předat podnikání další generaci. Proto v kurzu věnujeme takovou pozornost sestavení, fungování a obsahu rodinné rady. Aktuálně připravujeme i kurz Rodinná ústava, ve kterém se zaměříme na proces vedoucí k sepsání skutečně funkčního dokumentu pro podnikající rodinu. Do kurzů vás zveme tady.
VZDĚLÁVÁME
Navigujeme v procesu nástupnictví, řízení a správy rodinných firem. Přinášíme know-how ze zahraničí, kde rodinné firmy mají mnohdy i více než stoletou historii. V našem týmu máme jak zkušené akademiky, tak odborníky z praxe.
ZKOUMÁME
Snažíme se porozumět tomu, co funguje či nefunguje při zapojování členů rodiny do podnikání. Řešíme výzkumné projekty s předními zahraničními univerzitami. Výsledky výzkumu publikujeme v prestižních mezinárodních časopisech a reflektujeme ve výuce.
SPOLUPRACUJEME
Propojujeme české rodinné firmy a naše studenty. Na naše akce přijíždějí špičkoví odborníci z celého světa. Prosazujeme zájmy rodinných firem na regionální i evropské úrovni.
Prof. Ing. Jiří Hnilica, Ph.D. je zakladatelem Centra pro rodinné firmy, děkanem Fakulty podnikohospodářské na Vysoké škole ekonomické v Praze a členem katedry strategie Fakulty podnikohospodářské na Vysoké škole ekonomické v Praze. Mezi jeho odborné specializace patří rodinné podnikání, strategie a správa společností. Jiří Hnilica strávil 5 měsíců na University of Aarhus v Dánsku, 4 měsíce na University of Denver v USA, a 5 let v pravidelných intervalech vyučoval v Itálii na Bocconi University. Je členem organizace Family Firm Institute, Inc. a držitelem Advanced Certificate in Family Business Advising.
Ing. Martin Jurek, Ph.D., MIM působí v Centru jako zástupce vedoucího a akademický ředitel CRF. Pracuje jako odborný asistent na katedře strategie Fakulty podnikohospodářské VŠE, kde garantuje anglicky vyučovaný kurz Strategy and Succession in Family Businesses. Strávil dva výzkumné semestry na Wirtschaftsuniversität ve Vídni a studijní rok v USA. Problematika cílů, rodinných vztahů, nástupnictví a financí rodinných firem je předmětem nejenom jeho výzkumu, ale každodenní praxí, jelikož sám v rodinné firmě působí. Martin je moderátorem kurzů International Federation for Family Development, která má status obecného konzultanta u hospodářské a sociální rady OSN.
Ing. Ladislav Tyll, MBA, Ph.D. je akademický ředitel mezinárodního programu CEMS – Master in International Management. Ve výuce propojuje studenty s českými firmami a nadnárodními společnostmi. Studenti tak pod odborným vedením navrhují inovativní strategie, které pak mohou firmy prakticky využít. Ladislav je také business konzultant a podnikatel, který sleduje poslední trendy a implementuje je jak na profesní, tak akademické úrovni.
Ing. Aleš Kubíček, Ph.D. je odborný asistent na katedře strategie Fakulty podnikohospodářské VŠE. Studoval na VŠE a Univerzitě Karlově v Praze. Odborně se zaměřuje na strategii a správu rodinných firem a formy vnitroskupinového konfliktu. Je autorem více než 40 publikací a publikoval mimo jiné v prestižních časopisech Family Business Review či Review of Managerial Science. Aleš je členem organizace Family Firm Institute a držitelem certifikátu Advanced Certificate in Family Business Advising (CFBA) pro poradce rodinných firem.
doc. Ing. Ondřej Machek, Ph.D působí v Centru jako vedoucí výzkumný pracovník. Je absolventem Fakulty podnikohospodářské VŠE a FEL ČVUT. Odborně se zaměřuje na rodinné firmy a regulaci síťových odvětví. Je autorem či spoluautorem více než 100 publikací, z toho 10 impaktovaných článků. Mezi nejvýznamnější publikace patří studie v časopisech Family Business Review a Organizational Dynamics.
Mgr. Julie Hambergerová, MBA zajišťuje pro Centrum pro rodinné firmy PR a marketingové aktivity. Vystudovala politologii a francouzskou filologii na Univerzitě Karlově v Praze a program MBA-MAE, postgraduální studium podnikového managementu na Francouzsko-českém institutu řízení při VŠE. Pracovala jako redaktorka Hospodářských novin, poté jako tisková mluvčí VŠE a u PR a marketingu už zůstala. Věnuje se především copywritingu a baví ji téma startupů a malých firem.
Strategická rada
Strategická rada je klíčový poradní orgán Centra pro rodinné firmy složený ze zástupců významných rodinných firem, případně dalších firem dle rozhodnutí Strategické rady. Rada má maximálně 20 členů a schází se čtyřikrát ročně.
Misí Strategické rady je ovlivňovat a podporovat činnost Centra a zlepšovat tak podmínky pro rodinné podnikání v České republice.