Každá sedmá rodinná firma se bojí, že tu za dva roky už nebude

24. října
2022
Jan Prokeš - Hospodářské noviny

Dopad výrazného nárůstu cen za energie v posledním roce na české firmy reflektuje aktuální bleskový průzkum Centra pro rodinné firmy na FPH VŠE. V průzkumu, jehož výsledky uveřejnily Hospodářské noviny odpovídalo na 70 majitelů tuzemských rodinných firem. 15 % z nich uvedlo, že pokud se ekonomická situace nezlepší, nepřežijí déle než dva roky. Více než polovina oslovených podnikatelů navíc uvádí, že v následujícím půlroce na tom budou hůř než nyní. Zlepšení vlastní ekonomické situace očekává v příštích šesti měsících jen 22 procent podniků.  

„Rodinné firmy jsou často stabilizujícím prvkem v regionu, kde působí. Kromě toho, že v dané obci či městě zaměstnávají řadu lidí, zde podporují i vzdělávací nebo sportovní aktivity. Krach takové firmy pak může mít na chod dané obce podstatný vliv,“ upozorňuje děkan Fakulty podnikohospodářské VŠE a zakladatel Centra pro rodinné firmy Jiří Hnilica.

Přibližně čtvrtina oslovených rodinných podniků v průzkumu uvedla, že současná obtížná situace ovlivní nástupnictví ve firmě. Ať už tak, že se současní šéfové firem raději stáhnou do ústraní a předají odpovědnost za chod podniku další generaci dříve, než původně plánovali (to odpovědělo 11,3 procenta respondentů), nebo je to naopak donutí vydržet ve funkci déle, aby svým následníkům odpovědnost předali sice později, ale zato v klidnějších časech (14,5 procenta). „Ke zpomalení nástupnictví by ale mělo dojít po oboustranné dohodě. Jedna z největších chyb je, když majitel z první generace není schopen přenést se přes to, že firma jde ekonomicky dolů, a násilím se vrátí zpět. To má pak obrovský dopad na vztahy ve firmě a reputaci jeho nástupců,“ říká Hnilica.

Největší problémy firmám aktuálně způsobují drahé energie – elektřina a plyn jim nejčastěji zdražují dvoj- až trojnásobně. Na druhém místě se ve výčtu potíží objevují problémy v odběratelském řetězci.

Hnilica v tom vidí změnu proti posledním dvěma letům, kdy se firmy nejčastěji potýkaly s nedostatkem surovin a vstupních materiálů. „Některé materiály jsou stále hůře dostupné, byť se to proti stavu během covidu zlepšilo. Obava se ale nyní přesouvá k odběratelům a panuje obrovská nejistota, protože ceny jdou tak výrazně nahoru, že to velkou část lidí existenčně zasahuje a klesá jejich ochota utrácet,“ říká Hnilica.

Z průzkumů vyplývá, že cena elektřiny se zatím nezvýšila 35 procentům oslovených firem. U plynu je pak tento podíl 40 procent. Přibližně pětině podniků narostly od začátku letošního roku náklady na energie dvojnásobně, další pětina oslovených podnikatelů pak platí za elektřinu a plyn třikrát více.

Rodinné firmy v průzkumu také uvedly, že je stále brzdí také nedostatek vhodných pracovníků, dlouhé dodací lhůty či výpadky v zásobování nebo zdražení úvěrů. Problém s nedostatkem lidí řeší zaměstnavatelé už řadu let, situace se zatím příliš nezměnila ani v situaci, kdy se stále víc podniků dostává do existenčních problémů. V září bylo bez práce 256 tisíc lidí, což je v porovnání s loňskem o šest tisíc méně. Firmy naopak nabízely 306 tisíc volných pozic.

  • Autor: Jan Prokeš
  • Publikováno:
  • Poslední aktualizace: