O nás
Díky spolupráci se zahraničními univerzitami, akademickému výzkumu a naší poradenské praxi pomáháme vlastníkům a nástupcům z rodinných firem úspěšně se vypořádat s nástupnickým procesem prostřednictvím:
- pravidelných specializovaných kurzů,
- vzdělávacích a rozvojových programů šitých na míru,
- poradenských a koučovacích služeb zaměřených na rozvoj kompetencí potřebných pro správu a řízení rodinného podnikání a majetku (tj. odpovědné vlastnictví).
Strategická rada
Strategická rada je klíčový poradní orgán Centra pro rodinné firmy složený ze zástupců významných rodinných firem.
Misí Strategické rady je ovlivňovat a podporovat činnost Centra a zlepšovat tak podmínky pro rodinné podnikání v České republice.
Náš tým
Prof. Ing. Jiří Hnilica, Ph.D. je zakladatelem Centra pro rodinné firmy a děkanem Fakulty podnikohospodářské na Vysoké škole ekonomické v Praze. Mezi jeho odborné specializace patří firemní strategie, rodinné podnikání a správa společností. Jiří Hnilica strávil 5 měsíců na University of Aarhus v Dánsku, 4 měsíce na University of Denver v USA, a 5 let v pravidelných intervalech vyučoval v Itálii na Bocconi University. Je členem organizace Family Firm Institute, Inc. a držitelem celosvětově uznávaného titulu Advanced Certificate in Family Business Advising. Rovněž se věnuje systemického individuálnímu a skupinovému koučování.
Ing. Martin Jurek, Ph.D., MIM působí v Centru jako zástupce vedoucího a akademický ředitel CRF. Pracuje jako odborný asistent na katedře strategie Fakulty podnikohospodářské VŠE, kde garantuje anglicky vyučovaný kurz Strategy and Succession in Family Businesses. Strávil dva výzkumné semestry na Wirtschaftsuniversität ve Vídni a studijní rok v USA. Problematika cílů, rodinných vztahů, nástupnictví a financí rodinných firem je předmětem nejenom jeho výzkumu, ale každodenní praxí, jelikož sám v rodinné firmě působí. Martin je moderátorem kurzů International Federation for Family Development, která má status obecného konzultanta u hospodářské a sociální rady OSN.
doc. Ing. Ladislav Tyll, MBA, Ph.D. je akademický ředitel mezinárodního programu CEMS – Master in International Management a vedoucí katedry strategie na Fakultě podnikohospodářské VŠE. Ve výuce propojuje studenty s českými firmami a nadnárodními společnostmi. Studenti tak pod odborným vedením navrhují inovativní strategie, které pak mohou firmy prakticky využít. Ladislav je také business konzultant a podnikatel, který sleduje poslední trendy a implementuje je jak na profesní, tak akademické úrovni.
doc. Ing. Aleš Kubíček, Ph.D. je odborný asistent na katedře strategie Fakulty podnikohospodářské VŠE. Studoval na VŠE a Univerzitě Karlově v Praze. Odborně se zaměřuje na strategii a správu rodinných firem a formy vnitroskupinového konfliktu. Je autorem více než 40 publikací a publikoval mimo jiné v prestižních časopisech Family Business Review či Review of Managerial Science. Aleš je členem organizace Family Firm Institute a držitelem certifikátu Advanced Certificate in Family Business Advising (CFBA) pro poradce rodinných firem.
prof. Ing. Ondřej Machek, Ph.D působí v Centru jako vedoucí výzkumný pracovník. Je absolventem Fakulty podnikohospodářské VŠE a FEL ČVUT. Odborně se zaměřuje na rodinné firmy a regulaci síťových odvětví. Je autorem či spoluautorem více než 100 publikací, z toho 12 impaktovaných článků. Mezi nejvýznamnější publikace patří studie v časopisech Family Business Review a Organizational Dynamics.
Mgr. Julie Hambergerová, MBA zajišťuje pro Centrum pro rodinné firmy PR a marketingové aktivity. Vystudovala politologii a francouzskou filologii na Univerzitě Karlově v Praze a program MBA-MAE, postgraduální studium podnikového managementu na Francouzsko-českém institutu řízení při VŠE. Pracovala jako redaktorka Hospodářských novin, poté jako tisková mluvčí VŠE a u PR a marketingu už zůstala. Věnuje se především copywritingu a baví ji téma startupů a malých firem.
Lorraine M. Uhlaner, Ph.D. je členkou Centra pro rodinné firmy VŠE a Katedry strategie Fakulty podnikohospodářské VŠE. Je rovněž emeritní profesorkou Eastern Michigan University. Studovala na Harvard University (A.B.), University of Leiden (drs) a University of Michigan (M.A., Ph.D.). Její výzkum se zaměřuje na témata podnikání/malé a střední podniky a rodinné firmy včetně těchto oblastí: inovace, znalostní management, správa podniků a rodiny (family governance) a sociální podnikání. Její články se objevily mimo jiné ve vědeckých časopisech jako „Family Business Review“, „Human Relations“, „Journal of Product Innovation Management“ a „Journal of International Business Studies“. Nedávno ukončila svoji kariéru profesorky na EDHEC Business School a je držitelkou certifikátu Advanced Certificate in Family Business Advising (CFBA) pro poradce rodinných firem. Její profesní životopis je ZDE.
Mgr. Karolina Kania, Ph.D. působí na Katedře strategie FPH a spolu s Lorraine M. Uhlaner pracuje na výzkumu strategie růstu českých rodinných firem. Je absolventkou EHESS – Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales. Dlouhodobě se ve věnuje také oboru UX design. Karolina má širokou znalost cizích jazyků a různých kultur. Dříve žila na Nové Kaledonii a dlouhodobě zkoumá sociální a politické problémy, kterým zhruba 280 tisíc obyvatel tohoto řídce obydleného ostrova čelí.
VŠE Family Business Club
Podnikají vaši rodiče a napadlo vás, že byste mohli pracovat v jejich firmě? Přijďte se potkat se spolužáky a absolventy VŠE, kteří mají s rodinným podnikáním zkušenost.