Dotace jsou tu pro domácnosti i firmy. Nejvíce táhne fotovoltaika

20. října
2022
Martin Petříček - Ekonom

Extrémní ceny energií a snahy o větší energetickou soběstačnost povzbuzují zájem lidí i firem získat peníze z veřejných zdrojů. Zájem o dotace prudce stoupl i mezi firmami. To vyplývá i z bleskového průzkumu Centra pro rodinné firmy, který pro týdeník Ekonom okomentoval akademický ředitel CRF Martin Jurek.

Podle čerstvého průzkumu Centra pro rodinné firmy VŠE se tři pětiny chystají čerpat dotace na energetické inovace. „Pro pomoc touto formou se dosud rozhodla méně než třetina. Potvrzuje se tak jistá přirozená averze rodinných firem ke zdrojům veřejné podpory. Až pod současnou tíživou energetickou situací firmy svůj postoj přehodnocují a vyjadřují větší ochotu dotace využít,“ říká akademický ředitel centra Martin Jurek.

Přitom zkušenosti rodinných firem, když se pro dotace rozhodly, jsou podle průzkumu spíše pozitivní. „Výhody dotace u nich vyvažují náročnost procesu a jsou ochotny žádat opakovaně,“ říká Jurek. Stejně jako domácnosti se i firmy nejčastěji zajímají o fotovoltaiku či solární systémy tepelná čerpadla. Třetina chce modernizovat vybavení i pracovní procesy s cílem ušetřit na energiích.

Peníze na fotovoltaiku jdou například z Národního plánu obnovy. V aktuální výzvě je mohou podnikatelé získat na elektrárny na střechách s výkonem do jednoho megawattu. Podpora dosahuje 35 procent celkových výdajů, u systémů s akumulací 50 procent, v Praze 45 procent. Ministerstvo průmyslu už kvůli velkému zájmu dvakrát prodloužilo termín podávání žádostí, podnikatelé mají čas do konce listopadu. Objem žádostí o podporu již však překročil vyhrazený budget sedm miliard korun a nové žádosti padají do pořadníku. Úředníci hledají dodatečné prostředky a aktuálně o tom probíhá jednání s Evropskou komisí.

  • Autor: Martin Petříček
  • Publikováno:
  • Poslední aktualizace: