Týden výuky předmětu Strategie v rodinných firmách: Hraní rolí, exkurze v rodinné firmě i mezinárodní spolupráce
Centrum pro rodinné firmy po roce opět přivítalo studenty a vyučující zahraničních univerzit, pro které připravilo vzdělávací program s tematikou rodinných firem. K českým studentům vedlejší specializace NextGen Consulting se připojili studenti ze Slovenska, Slovinska a Chorvatska, aby od 7. do 11. dubna 2025 společně absolvovali intenzivní výukový týden na VŠE a měli možnost se navzájem poznat. Kurz s názvem Family Businesses: The Backbone of Economies – Strategy in Family Businesses pro 66 studentů připravil akademický ředitel CRF Martin Jurek v jako BIP (Blended Intensive Programme). BIP mohou studenti absolvovat v rámci programu Erasmus+. Jedná se o mezinárodní krátkodobý intenzivní kurz s inovativními prvky výuky, který kombinuje fyzickou a virtuální výuku. Programu se kromě studentů mohli zúčastnit i akademičtí pracovníci. Kurz Martina Jurka tak minulý týden se svými studenty v Praze absolvovali i proděkanka Ekonomické a podnikové fakulty Záhřebské univerzity prof. Nikolina Dečman, Ph.D. (University of Zagreb, Faculty of Economics&Business), Petra Halar, Ph.D. (University of Zagreb, Faculty of Economics&Business) a doc. PhDr. Marian Holienka, PhD. (Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta managementu). Ze zahraničních studentů kurze absolvovali také studenti University of Maribor a University North, Koprivnica.
„Mohu potvrdit, že jak mým kolegům, tak našim studentům se kurz Strategy in Family Businesses velmi líbí. Jednak celé téma rodinných firem je zajímavé a jednak pan Jurek má skvělý přístup. Ve výuce využívá metodu role playing i gamifikační prvk,y a to studenty obvykle baví,“ říká o svých prvních dojmech z výuky na FPH VŠE profesorka Nikolina Dečman. Do Prahy přijela v rámci BIP spolu se svojí kolegyní Petrou Halar. Se studenty uprostřed výukového týdne absolvovali také exkurzi v rodinné firmě Autosalon Klokočka, kde je provedl syn zakladatele a majitele firmy Jan Klokočka mladší. Se studenty sdílel to, jaké výzvy a otázky jako člen podnikající rodiny řeší. „Pan Klokočka byl hrozně upřímný. Ze své osobní zkušenosti nám prezentoval pozitiva i negativa rodinné firmy. Otevřeně s námi sdílel mezigenerační rozdíly v pohledu na různé aspekty jako je nastavení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem nebo přijímání kritiky,“ ocenila Petra Halar příležitost mluvit napřímo se členem rodinné firmy. „Studenti na něj měli hodně dotazů a oceňovali, že s ním mohli mít tak upřímnou a otevřenou diskusi. To je podle mě úplně ohromilo a celá ta exkurze se jim moc líbila.“
Celkově si studenti možnost absolvovat BIP velmi oblíbili. „v Praze jsem s kolegyní na BIP poprvé. Měli jsme opravdu dlouhý seznam uchazečů a nebylo jednoduché mezi nimi vybrat. Sešli se nám samí dobří studenti. Některým jsme mohli nabídnout možnost vyjet na jiný BIP, někteří budou moci vyjet zase příště,“ popsala profesorka Nikolina Dečman.
BIP na FHP VŠE letos již podruhé absolvoval i docent Marian Holienka z Fakulty managementu Univerzity Komenského v Bratislavě. „Opravdu se mi líbí, jakým způsobem Martin Jurek a profesor Jiří Hnilica přistupují a vyučují téma rodinných firem, a proto jsem byl velmi rád, že můžeme přijet i letos. Je tady 10 mých studentů a dva Ph.D. studenti,“ říká docent Holienka. Pro něj je tento studijní pobyt tak trochu i návratem na VŠE, se kterou spolupracuje již 12 let v rámci pracovních skupin, konferencí či výzkumných projektů. BIP je tak skvělou příležitostí k setkáním a výměně zkušeností. „Za sebe, kolegyni Petru i kolegu Mariana bych chtěla poděkovat Martinu Jurkovi a panu děkanovi Hnilicovi, kteří jsou velmi dobří hostitelé. Je skvělé, že jsme se tu potkali i my vyučující a máme tak možnost diskutovat společná témata a možnosti další spolupráce. I když zde máme studenty různých univerzit, spolupracují velmi dobře, užívají si společný čas a na hodinách vytváří skvělou atmosféru,“ hodnotí na závěr kurz BIP Family Businesses: The Backbone of Economies – Strategy in Family Businesses Nikolina Dečman.
