Návštěva rakouských rodinných firem 2025

Ve čtvrtek a pátek 3. a 4. dubna 2025 uspořádalo Centrum pro rodinné firmy (CRF) pro svoji komunitu nástupců a majitelů rodinných firem cestu do Lince a Vídně. Naším cílem bylo získat zkušenosti ze zahraničních rodinných firem týkající se přípravy na předání rodinné firmy, nástupnictví, mezigeneračních konfliktů, rodinné ústavy a dalších témat. Zároveň strávit společný čas sdílením našich vlastních zkušeností. V Rakousku jsme měli možnost setkat se s majiteli rodinných firem s dlouholetou tradicí: Schmachtl, Schweizerhaus a Kapsch TrafficCom.

Schmachtl

Společnost Schmachtl je výhradním zástupcem světových výrobců v oblasti elektrotechniky, elektroniky a strojírenství. Z dodavatele jednotlivých komponentů se ale v posledních pěti letech vyvinula do designéra řešení zákazníkům na míru, která mají pro klienty vysokou přidanou hodnotu. Mezi jejich klienty patří především malé a střední firmy, ale v oblasti robotiky dodávají řešení i velkým nadnárodním firmám. Dle poptávky zákazníků vybírá daný tým vhodné komponenty, uvádí vše do chodu a provádí finální zaškolení a průběžný servis. Hlavní sídlo firmy v rakouském Linci doplňují ještě pobočky na Slovenku, v České republice a Rakousku. Společnost má 250 zaměstnanců.

Kolébkou firmy Schmachtl jsou české země, kde firma vznikla v roce 1936. Založil ji zde Franz Schmachtl, strýc nynějšího majitele firmy Karla-Heinze Schmachtla. Kvůli válce a poválečnému vývoji obnovil činnost firmy v roce 1947, již v Rakousku. Firmu vedl do roku 1972. A hned první nástupnictví ve firmě proběhlo kuriózním způsobem. Jelikož Franz Schmachtl neměl přímého nástupce, musel ve svých 69 letech zvážit několik variant nástupnictví v rámci širší rodiny. Nejprve oslovil příbuzné z manželčiny strany, poté zástupce německé větvě své rodiny, a nakonec a úspěšně syna svého bratra, Karla-Heinze Schmachtla. „Strýc měl zájem, aby firma zůstala v rodině. Ale neřekl mi o tom, že bych to mohl být já, a proto jsem se kariérně vydal jiným směrem. Studoval jsem práva. Proto jsem s převzetím firmy souhlasil, ale s tím, že k sobě budu mít ještě jednatele vzdělaného v technických oborech,“ popsal nám Karel-Heinz Schmachtl to, jak může být nástupnictví někdy komplikované. Firmu tedy vedl s ne-rodinným jednatelem v letech 1972–2006. Do roku 2025 pak spolu s dalšími ne-rodinnými jednateli. V posledních letech se do chodu firmy úspěšně zapojil jeho syn Kari Schmachtl, který vedení k 1. 4. 2025 oficiálně převzal. Také on firmu vede spolu s ne-rodinným jednatelem pro technickou oblast. „Mám štěstí a jsem za to vděčen, že můj syn je odborně i lidsky kompetentní, aby spolu s dalším kolegou technikem převzal vedení firmy,“ popsal nám Karel-Heinz Schmachtl. „Postupně jsme v posledních 5 letech měnili organizační strukturu firmy z hierarchické struktury do holokratické organizace, kde mají zaměstnanci více odpovědnosti,“ popisuje Kari Schmachtl v čem například se pod jeho vedením firma odlišuje.

Prioritou této tradiční rodinné firmy je inovovat jak svoji organizační strukturu, tak portfolio služeb tak, aby byla úspěšná i v budoucnu.

Schweizerhaus

Největší vídeňskou zahrádku Schweizerhaus, která vznikla v Prátru již před 250 lety vede od roku 1920 rodina Kolariků. Zakladatel této podnikající rodiny s českými kořeny Karel Kolarik zde překonal všechny těžkosti spojené s válečným obdobím a v podniku pracoval až do svých 90 let. Když v roce 1993 zemřel, podnik předal 2. generaci rodiny. Jeho syn Karel Jan Kolarik s manželkou Hanni a jeho dcera Lydia Kolarik tuto výjimečnou rodinnou tradici zachovali a připravili k předání již 3. generaci rodiny.

Dnes vede rodinný podnik Karel Kolarik a v nějaké životní fázi v ní pracovali i všichni další členové rodiny. Osobní přítomnost členů vlastnické rodiny v podniku je jedním ze základních stavebních kamenů sto let fungujícího byznysu. „Naším pravidlem je, že každý večer musí být zde na place alespoň jeden člen rodiny Kolariků,“ potvrdila nám Lydia Kolarik.

Lydia Kolarik se v prostředí Schweizerhausu pohybovala od dětství, a to ovlivnilo i její přístup k nástupnictví v rodinné firmě. „Nebylo s bratrem naší povinností podnik převzít. Rodiče nám ale byli vzorem a tím, že jsme v podniku vyrostli, převzít jsme jej chtěli. Bylo to pro nás úplně samozřejmé,“ popsala nám Lydia Kolarik. Sama má stejný přístup, svým dětem nechává svobodnou volbu rozhodnout o své budoucnosti.

Rodina Kolariků se drží základních principů, které ve firmě nastavil její zakladatel. Jsou to podle nich osvědčené zásady, díky kterým podnik dodnes funguje. Mezi ně patří i to, že členové rodiny umí česky a hostům stále servírují české čepované pivo „s čepicí“.

Kapch TrafficCom

Rodina Kapsch podniká již od roku 1892. Společnost Kapsch TrafficComvytváří inovativní řešení pro oblast dopravy. zabývající se provozem mýtných systémů, poskytováním telekomunikačních řešení a ICT služeb. Korporátní skupina celosvětově zaměstnává více než 5 000 lidí.Ve vídeňském sídle firmy jsem se během naší cesty setkali s představitelem 4. generace Georgem Kapschem, který je CEO a předsedou představenstva Kapsch TrafficCom od roku 2002. Do roku 2020 také působil jako předseda asociace zastupující rakouský průmysl.

Od 1. dubna 2025 je do vedení firmy zapojen i syn pana Kapsche, který představuje již 5. generaci podnikatelské rodiny. „Mám dva syny a vždy měli svobodnou volbu rozhodnout se, co budou dělat. Mojí podmínkou ale bylo, aby mi ve 25 letech řekli, zda budou chtít být zapojeni ve firmě, abych se dle toho mohl zařídit já,“ popsal nám Georg Kapsch svůj přístup k nástupnictví.

V rodině Kapschů zatím není jasné, kdo z 5. generace této podnikající rodiny bude ve firmě v budoucnu působit a bude dál určovat její strategii. Georg Kapsch vnímá jako úkol své generace firmu řádně na nástupnictví připravit a příští generaci pak nechat ve vedení společnosti volnou ruku.

Cestování s Centrem pro rodinné firmy

Společná cesta po Rakousku umožnila také českým rodinným firmám se navzájem lépe pozvat, sdílet realitu svého rodinného podnikání a vyslechnout inspirativní postřehy jiných. Svůj pohled na dění v jednotlivých rodinných firmách s účastníky sdíleli i vedoucí CRF a děkan FPH profesor Jiří Hnilica a akademický ředitel CRF Martin Jurek, kteří s rodinnými firmami pracují v rámci individuálního poradenství i kurzů CRF pro majitele a nástupce v rodinných firmách.

Návštěva rakouských rodinných firem 2025