Na nástupnictví v rodinné firmě Jan Ficek Dřevovýroba se připravuje již 4. generace
Témata klíčová pro rodinné firmy jako je nástupnictví, předávaní firmy další generaci, rodinná ústava a další lze na Vysoké škole ekonomické studovat i v rámci vedlejší specializace NextGen Consulting. Předmět Strategy in Family Businesses pravidelně vyučuje akademický ředitel CRF Martin Jurek. V pondělí 9. 12. prezentovali jeho studenti závěry své celo semestrální práce. Porovnávali rodinné firmy z celého světa dle toho, zda jde o rodinné firmy se strategií růstu či ne-růstu. Pro své práce studenti použili metodu kvalitativního výzkumu, při kterém vedli rozhovor se zakladateli a nástupci v rodinných firmách a analyzovali jej pomocí softwaru Condens.
Nejosobnější pohled do rodinné firmy mohli spolužákům zprostředkovat studenti, kteří jsou sami součástí rodinné firmy. Jako například Jan Ficek, student Fakulty podnikohospodářské VŠE, z rodinné firmy Jan Ficek Dřevovýroba (JFD). Tu založil jeho pradědeček již v roce 1946 v Chrudimi a Jan tak představuje již 4. generaci rodinného podnikání. K výrobě používá nejkvalitnější ručně a laserem vyřezávané dýhy a sesazované intarzie. Firma se specializuje na výrobu dýhových sesazenek, dýhových hran, zakázkového nábytku, nábytkových dílců a kompletní dodávky interiérů.
Jste součástí rodinné firmy s velmi dlouhou historií. Byla to v rámci předmětu Strategy in Family Businesses výhoda?
Tento předmět a jeho téma je pro mě velice relevantní a jsem rád, že jsem ho mohl absolvovat. Po pravdě řečeno byl tento předmět důvod, proč jsem si vybral celou vedlejší specializaci NextGen Consulting. Vše jsem mohl propojit s naší rodinnou firmou, takže mi to otevřelo oči v některých tématech a problémech typických pro rodinné firmy. Bylo to pro mě ve výsledku velmi přínosné.
Jaké téma s vámi rezonovalo nejvíce?
Určitě nástupnictví. Netušil jsem, že to v rodinných firmách bývá tak zásadní problém a hodně věcí jsem si díky tomu uvědomil. Mimo jiné si ještě více cením toho, že v naší rodinné firmě se můj táta snaží mě i bráchu integrovat do firmy a zaučovat, což vnímám jako „succession planning“. A i když to není žádný formálně zdokumentovaný proces, tak se nám táta v tomto ohledu věnuje. Vnímá to jako svůj důležitý zájem, abychom všemu rozuměli a převzali firmu po něm.
V tvé závěrečné prezentaci zaznělo, že jsi ji dělal i na základě dvou rozhovorů s majiteli vaší firmy, tvým otcem a tetou. Zaznělo během nich něco překvapivého?
Dozvěděl jsem se něco nového jak od táty, tak od tety. Od tety například to, že původně neměla vůbec v plánu být součástí rodinného podnikání. Pracovala v jiné firmě v Chrudimi, ale v jednu chvíli začal mít děda problémy s německými zákazníky, a protože teta uměla německy, zapojila se také do rodinného podniku a už zůstala.
Příští rok budeš studium na FPH končit. Jsi rozhodnutý pro kariéru ve vaší rodinné firmě? Na jaké pozici?
Rozhodně. O jasné pozici zatím představu nemám, ale chtěl bych si v průběhu let projít vším.
Ukázky práce Jan Ficek Dřevovýroba: